Kedi Evreni, Ne izleriz?

Zelda ile Psikolojik Sohbetler

Zelda: 1959 yılında BBC’nin Face to Face programında Jung’dan Freud’un rüyalarının analizlerini anlatmasını istiyollar. Tepesi atan Jung “Aa olmaz canım, hiç yeri mi burası” diyor. Sonra “Aman o öldü ya hadi söyleyiver” diyollar. Jung da ne desin? “Saygı yaşamdan uzun sürer, iki gözümün çiçeyi” diyor..

Madem Zelda bu düşüncelere dalmış, ünlü psikiyatr Carl Gustav Jung’un “Kişiliğin Gelişimi” adlı kitabından alıntılar ile devam edelim:

“Sadece gençler için değil aynı zamanda yetişkinler için de devam okulları olmalı. Şu an insanları sadece bir yaşam kazanıp evlenebilecekleri noktaya kadar eğitiyoruz; sonra sanki tam bir zihinsel donanım kazanılmış gibi eğitim tamamen duruyor. Yaşamın geriye kalan tüm karmaşık problemlerinin çözümü bireyin sağduyusu -ve cehaletine- bırakılıyor. Düşüncesiz ve mutsuz sayısız evlilik, sayısız profesyonel hayal kırıklığı tamamen bu yetişkin eğitimi eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu yüzden çok sayıda erkek ve kadın tüm yaşamlarını en önemli şeylerden mahrum kalarak harcıyorlar.”

“Kendini eğitmenin kaçınılmaz temeli kendini tanımaktır. Kendini tanıma yetisini, kısmen kendi hareketlerimizi ciddi şekilde gözden geçirerek ve yargılayarak, kısmen de diğerlerinin eleştrileriyle kazanıyoruz.”

Zelda’nın bahsettiği reportajı şuradan izleyebilirsiniz:

Tagged , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir