Kedi Evreni

Çilek ve Oyuncak Tayfası

“Bakayım.. Şimdi de sana bakayım. Pati atayım.. Yok be yenir bu? Yemedi. Gözüme sokayım o zaman.”

Yaramazlık, ustalık gerektiren bir kedi sanatıdır.

Yaramazdı; girilmedik delik, ortalığa saçılmadık kıyafet bırakmıyordu. Yaramazlığı merakındandı aslında Çilek kedisinin. En yakın arkadaşı İyor’a, tüm gün çatıda gezen kuşlardan ve arada bir kuşlarla birlikte gördüğünü iddia ettiği kırmızı bir ejderhadan bahsederdi. Her gördüğünü derhal ona iletir, onu koruyup kollar ve ona bir şeyler öğretmeye çabalardı. İyor’a gelecek olursak, o bir oyuncak eşek ve kendisinin Winnie the Pooh isimli çizgi filmdeki Eeyore karakteri ile akrabalığı olduğu sanılıyor. Elimizde buna dair net bir kanıt olmamasına rağmen, İyor’un bu karaktere olan benzerliği yadsınamaz. Bir söylentiye göre, çizgi film evreninin paralel evreni olan oyuncak evrenindeki binlerce Eeyore’dan biriymiş İyor, kim bilir?

Çilek ve İyor dostluğundan bir anı.

Oku oku nereye kadar?

Çok okur, şüphe dolar, sorgular, tekrar okur ve uyuyakalırdı Çilek. Bütün bu okumaları ortalama 18 saatlik günlük uykusundan artakalan süreye sığdırırdı. Bilimsel okumaları sayesinde hayata daha farklı bir gözle bakmaya başlamıştı. Bunun üzerine bilime kendi de katkıda bulunmak istedi ve bir gün çamaşır makinesiyle uzaya çıkabileceğini düşündü. Çünkü makine çalışırken uzaydaymış hissine kapılıyordu. Fakat bir şeyler yanlış gitmiş olmalıydı, neyse ki henüz kapak bile kapanmamışken bunu anladı ve deney girişimi de başarısızlıkla sonuçlandı.

Uyku hayattaki en hakiki mutluluktur.

Kuantum kedi parçacığı iş başında!

Çamaşır makinesi deneyinin yarattığı korku Çilek’i başka yöntemler bulma arayışına sevk etti. Bunun üzerine harekete geçti ve uzun bir süre boyunca dökülen kıllarını biriktirip, bunları kullanarak kendisinin birebir aynısı olan Kopya Çilek’i oluşturdu. Böylece bu yapay kopyasını tehlikeli deneylerinde kullanabilecekti. Deneylerden arta kalan zamanlarda da yapabileceği bir şeyler elbet bulunurdu. Ancak Çilek’in kuantum teorisine merak salmaya başladığı günlerde Kopya Çilek’in akıbetinin iyiye gitmeyeceği uzaktan el sallıyor gibiydi. Nitekim belirsizlik ilkesine kafayı takan Çilek, Schrödinger’in Kedisi deneyini yapmaya karar verdi. Bu durumda kutunun içindeki kedi Kopya Çilek olmuştu ve o artık hem ölü hem de canlı bir kediydi. Ne yas tutabiliyor ne de sevinebiliyor, sadece Kopya Çilek’in içinde olduğunu umduğumuz kutuya arada bir uzaktan bakıp hayata kaldığımız yerden devam ediyorduk.

Resimdeki Çileklerden hangisinin gerçek Çilek olduğunu kimse bilmiyor.

Bitcoin ile teleskop alınabilir mi?

İyor da Çilek’in deneylerinden nasibini alıyordu. Bir gün Çilek’le birlikte izledikleri “Genius by Stephen Hawking” belgeselinden esinlenerek zamanda yolculuk yapabileceğini düşündü ve kendini uzaya vurdu. Amacı geleceğe gidip dünyanın ne hale geleceğini gözlemlemekti. Ancak bu deney girişimi de yörüngedeki uydu çöpleri arasında gezinirken aklına gelen “Ya uzay-zamanda ani bir bükülme olursa?” fikriyle adeta dünya yüzeyine doğru topuklaması üzerine başarısızlıkla sonuçlandı. Bütün bu yaşanan maceralardan sonra uzaya çıkmaktan vazgeçip güzel bir teleskop alıp oturdukları yerden efendi efendi gözlem yapmakla yetinmeye karar verdiler. Peki ama hangi parayla alınacaktı bu “güzel teleskop”? Tabii ki Diloç’a düğünde takılan altınlarla… Haliyle bu da mümkün olmayınca alternatif para kazanma yöntemlerini denemeye başladılar ve bitcoin madenciliğine giriştiler. Şu an aktif olarak madenciliğe devam etmekteler.

Bim’e düşmüş ilk pokemon tanesi…

Hayat böyle akıp giderken kırmızı renkli ejderha da arada bir kendini göstermeye devam ediyordu. Biz ejderha yolu gözetlerken bir gün Pinki çıkageldi. Doğrusu ‘Çilek belki uyurken sarılır’ diye Bim’den alınmış bir oyuncaktı Pinki. Çilek’in araştırmalarının sonuçlarına göre bir çeşit pokemondu, hatta “Bim’e düşmüş ilk pokemon tanesi” idi. Çilek’in dediğine göre “Pinkilizce” adı verilen bir dilde konuşuyordu ve bu dili sadece Çilek anlayabiliyordu. Pinki’nin de gruba katılmasıyla bilimsel tartışmalar daha da şenlendi. Hatta bir gün saatlerce “Araba ile araba çarpışınca neden bisiklet açığa çıkmıyor da protonla proton çarpıştığında başka parçacıklar açığa çıkabiliyor?” sorusuyla beyinlerini karamelize edip, üzerine derin bir uykuyla cila yaptılar.

Pinki’nin Bim’den alınması, sevilmesine engel değildi.
Pinki, İyor ve Çilek çatılarda gezinen kırmızı ejderhayı gözetlerken.

Nur topu gibi bir ejderhamız oldu, iyi mi?

Soğuk bir kış günü, çatılarda gezmekten bitap düşmüş kırmızı ejderha sonunda evin balkonunun kapısına dayandı. Kaderin cilvesi yine oyuncak evreninden yanaydı ve Çilek’in tüm itirazlarına rağmen, Hobbit filmindeki Smaug’un anısına, biraz da yarın bir gün annesi çıkar gelir korkusundan, ejderha Smorg eve buyur edildi. Kendisi mitolojideki ejderhalara hiç benzemediğinden Çilek’e göre “mutante” bir varlıktı. Belki de çağlar boyunca imkânları kısıtlı olan bir adada yaşadığı için boyutları bu kadar ufalmıştı. Ayrıca içinde bir mangal yanmasını bekliyorken, sadece kırmızı bir ledin yanması da Çilek ve İyor için oldukça şaşırtıcıydı.

Çilek ve Smorg’un karşılaştığı an.

Uzun bir süre Smorg’un evdeki varlığını kabullenemeyen Çilek, diğerlerinin onunla çabucak kaynaşmasına da hayret ediyordu. Ya bir gün gerçekten ateş püskürtseydi? Yoksa Smorg Amerika’nın bir oyunu muydu? Belki de bir Rus ajanıydı… Bütün bunların cevaplarını bulup, evde rahat bir nefes alabilmesi için daha çok okuyup araştırması gerektiğini düşünüyordu. Bunun üzerine İyor’un internetten bulduğu “Cinnetin Ejderleri” adlı kitabı satın aldılar. Ancak kitap bekledikleri gibi ejderhaların evrimini değil, insan zekasının evrimiyle ilgili konuları ele alıyordu ve gerçek adı da Cennetin Ejderleri‘ydi.

Kitabın çok farklı çıkması üzerine Çilek’in yaşadığı şaşkınlık anı.

Mutluluğun resmi:

Çilek ve arkadaşları ile mutlu bir aile tablosu.

4 thoughts on “Çilek ve Oyuncak Tayfası

  1. Çok cici olmuş 🙂

    Çilek belki Mau Krallığı ve Kedi Felsefesi adlı çocuk kitabını da sevebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir